AcasăAdministrațiePrimarul din Maieru cere modificarea programelor AFM: „Dreptul de proprietate și eficiența...
spot_img

Articole noi

Primarul din Maieru cere modificarea programelor AFM: „Dreptul de proprietate și eficiența investițiilor trebuie respectate”

Luni, 2 februarie 2026, la Ministerul Mediului, Apelor și Pădurilor a avut loc o întâlnire de lucru între conducerea instituției și reprezentanți ai administrațiilor publice locale, având ca temă proiectele prioritare ce pot fi finanțate prin Administrația Fondului pentru Mediu (AFM).

Printre participanți s-a numărat și primarul comunei Maieru, Vasile Borș, care a susținut necesitatea modificării condițiilor din programul de împădurire, astfel încât acesta să contribuie efectiv la extinderea fondului forestier. Totodată, edilul a cerut schimbarea Programului Rabla destinat administrațiilor publice locale, prin eliminarea criteriului „primul venit, primul servit”, considerat inechitabil.

„Întâlnirea a fost de bun augur. I-am spus răspicat doamnei ministru că nicio modificare a legislației sau a condițiilor de extindere a ariilor protejate nu poate încălca dreptul de proprietate al oamenilor și al comunităților. Consultarea și acordul acestora sunt esențiale”, a declarat Vasile Borș. Acesta a semnalat și problema degradării pajiștilor cu valoare ecologică ridicată, cauzată de interzicerea pășunatului și cositului, menționând că a primit asigurări ferme că solicitările vor fi analizate.

La întâlnire a fost prezentă și Monica Săsărman, fost secretar de stat, care a ridicat problema investițiilor în infrastructura de apă și canalizare. Aceasta a solicitat corelarea programelor finanțate de Ministerul Mediului cu cele derulate prin Programul „Anghel Saligny”, pentru a permite finalizarea proiectelor rămase fără finanțare integrală.

„Administrațiile locale care nu au primit fonduri suficiente prin ‘Anghel Saligny’ ar trebui să poată accesa programul AFM pentru a finaliza investițiile. Este o soluție pentru eficientizarea cheltuirii banului public și pentru punerea în funcțiune a infrastructurii de apă și canalizare”, a precizat Monica Săsărman, criticând lipsa unor măsuri concrete din partea premierului Ilie Bolojan în acest sens.

COMENTARII

Latest Posts

Nu rata