Spectacole în aer liber pe Pietonalul „Liviu Rebreanu”
Bistrița, 18 iulie 2025 – Locuitorii municipiului Bistrița sunt așteptați vineri, 18 iulie, pe Pietonalul „Liviu Rebreanu”, la o seară dedicată folclorului autentic, organizată în cadrul Zilelor Municipiului Bistrița 2025. Evenimentul este organizat de Primăria Municipiului Bistrița, Centrul Cultural Municipal „George Coșbuc” Bistrița, Consiliul Județean Bistrița-Năsăud și Centrul Județean pentru Cultură Bistrița-Năsăud.
Programul serii începe la ora 17:00, cu recitaluri susținute în premieră, în cadrul festivalului, de interpreții de muzică populară Liliana Burcă și Costi Dumitru.
De la ora 17:30, pe scenă va urca Ansamblul Profesionist „Dor Românesc”, care va oferi publicului un recital folcloric extraordinar, sub conducerea muzicală a lui Horațiu Cigu și cu coregrafia semnată de Adrian Pașcu.
Pe scenă vor evolua soliști îndrăgiți precum:
- Domnica Dologa
- Mirela Petruș
- Anuța Motofelea
- Cristina Retegan
- Oana Matei Coruți
- Nicolae Cioancă
- Georgiana Păduraru
- Cristina Bugnar
- Anghel Urs
Invitatul special al serii va fi cunoscuta interpretă Sava Negrean Brudașcu.
Evenimentul va fi prezentat de jurnalistul și realizatorul de emisiuni folclorice Menuț Maximinian.
Manager CJC BN: Alexandru Pugna.
Organizatorii îi invită pe bistrițeni și pe toți iubitorii de tradiție să se bucure împreună de farmecul cântecului și dansului popular românesc, celebrând astfel identitatea și valorile locale.