spot_imgspot_img
AcasăSportGloria 2018 Bistrița-Năsăud a reușit să câștige medaliile de bronz în Cupa...
spot_img

Articole noi

Gloria 2018 Bistrița-Năsăud a reușit să câștige medaliile de bronz în Cupa României

Echipa Gloria 2018 Bistrița-Năsăud a reușit să câștige medaliile de bronz în Cupa României la handbal feminin, într-o finală mică tensionată împotriva formației Rapid București. Cu un scor strâns la pauză, 15-12 în favoarea Gloriei, și un egal la finalul timpului regulamentar, 29-29, partida a intrat într-o serie de patru reprize de prelungiri. Gloria a ieșit învingătoare cu un scor final de 39-36.

Jucătoarele care s-au remarcat în echipa Gloria au fost Bianca Bazaliu cu 10 goluri, Cristina Laslo cu 9, și Tamires Frossard cu 5. De asemenea, portarii Renata de Arruda și Anastasija Babovici au avut intervenții importante, deși procentajul de apărări al lui de Arruda a fost de 18 din 47 și al lui Babovici de 1 din 8.În echipa Rapidului, principalele marcatoare au fost Estavana Polman și Andela Janjusevici, fiecare cu câte 7 goluri.În semifinale, Gloria a pierdut în prelungiri cu Dunărea Brăila, scorul final fiind 35-36.CSM București a câștigat trofeul Cupei României, menținându-și titlul, după o victorie în finala împotriva Dunării Brăila, cu scorul de 32-27 (17-13). Ostergaard a fost cea mai eficientă jucătoare pentru CSM, cu 9 goluri, iar pentru Dunărea, Quintino și Gonzalez au marcat câte 6 goluri fiecare.Turneul Final Four al Cupei României a avut loc în Sala Danubius din Brăila.